Легалізація нерухомості в Києві та області

Школа добросусідських відносин: забудови за законними нормами


Школа добросусідських відносин: забудови за законними нормами

Розуміючі і адекватні сусіди – це завжди добре, але ми сьогодні поведемо мову про юридичний бік «земельного» сусідства. Адже не тільки контролюючі органи можуть виявити недотримання норм законодавства, сусіди також мають право вказувати на подібні порушення. Це, безсумнівно, спричинить не тільки фінансові негаразди, а й тривалі розгляди. Щоб в майбутньому Вас не спіткали великі проблеми, краще одразу все кілька разів перевірити. На жаль, але іноді порушення правил відбувається не навмисно, а через незнання. Тому, приступимо до розгляду правових питань.
 

Що до чого: прояснюємо основні поняття?

Спочатку визначимо, що мається на увазі під поняттям «добросусідство»? Заглянувши в 17-ту главу Земельного кодексу знаходимо такі рядки: власну земельну ділянку потрібно використовувати так, щоб при цьому заподіювати сусідам якомога менше незручностей. А незручностей таких немало:

• поширення неприємних запахів;
• задимлення або забруднення ділянки сусідів;
• підвищений рівень шуму;
• інші види дискомфорту.

Тут, звичайно, мова більшою мірою йде про дипломатію, адже не можна повністю нейтралізувати свій вплив на сусідські ділянки (як і їх вплив на Вашу ділянку).

До відома: Сусід – поняття широке. Мова йде не тільки про ділянки, які безпосередньо межують з Вашою. Правила добросусідства поширюються на всі ділянки, які мають можливість впливу одна на одну.

Більше конкретики знайдете у другій частині 103-ї статті ЗКУ: заборонено експлуатувати власну ділянку землі способом, який обмежує дії сусідів.
 

Відмежовуємося правильно

Живі і штучні огорожі користуються мало не найбільшою популярністю. Це зрозуміло, адже хочеться якось візуально позначити свою власність. Що стосується огорожі з вулиці (популярний варіант – паркан), то тут узгоджувати дії потрібно ще й з місцевим управлінням архітектури. У відповідних представників влади варто уточнити інформацію про всі можливі обмеження.

Ось поставите Ви прекрасний паркан метрів 3 у висоту, а потім виявиться, що вимоги забороняють зводити такі споруди і вони псують загальний ансамбль поселення. Іноді вимоги стосуються матеріалів для огорожі, а іноді навіть релігійні традиції можуть стати приводом для відмови.

Перейдемо до огорожі між сусідськими ділянками: тут можна домовитися і розділити вартість огорожі і її облаштуванням навпіл. Відгородитися можна за рахунок чагарників і дерев або ж встановити паркан. Тут не забуваємо про будівельні норми: як мінімум 5 метрів має бути між віссю стовбура дерева і стіною будинку/споруди; як мінімум 3 метри – від осі дерева і до освітлювальної техніки/стовпів. Важливо запам’ятати – кордон ділянки сусідів гілки дерев і кущів перетинати не повинні.
 

Справи комунальні

Тепер про маршрути для життєво важливих речей. Відходи життєдіяльності та підсобного господарства поміщаються у компостну яму. Важливо: шлях до неї не повинен знаходитись близько до зон відпочинку і житла.

Колодязі або свердловини з питною водою повинні розташовуватися на відстані, як мінімум, 20-ти метрів від вуличних туалетів, зливних ям, сараїв. Відстань до житлових будівель допускається в межах 15-ти метрів. 5 метрів має бути від септика до стіни житлового будинку. При цьому його продуктивність за добу – до одного кубічного метра. Септик розташовують на відстані 8-10 метрів до колодязя або свердловини.

Пам’ятайте: водозабірні споруди повинні знаходитися вище рівня течії ґрунтових вод. При їх зведенні також враховується відстань до каналізації.

Фахівці радять, якщо немає фізичної можливості забезпечити такі відстані від об’єкта до об’єкта, то можна поєднати доступ до одного колодязя/свердловини. Але такий варіант можливий, якщо власники ділянок зможуть домовитися.
 

Що робити, якщо порушення вже є

Порушення добросусідських відносин вже відбулося і не з Вашої вини? Це питання потребує негайного вирішення. Перший етап – зафіксувати все, склавши необхідний акт. Для цього запрошують представника місцевої влади. Не зайвим буде зробити фотографії, що констатують правопорушення. Далі – обговорення з сусідами варіантів розвитку подій. Або все вирішується мирно і полюбовно, або дорога до суду.

Найчастіше, сусіди намагаються підтримувати дружні або хоча б поважні відносини. Адже набагато простіше вирішити спірні ситуації взаємними зусиллями.