Обстеження будівель і споруд на доступність для всіх категорій маломобільних груп населення

nadezhn.partner@gmail.com
Соціальний захист інвалідів – найважливіша складова діяльності держави. Крім пенсійних і компенсаційних виплат, надання соціальних послуг та державної допомоги, маломобільні групи населення (МГН) обов’язково повинні мати можливість самостійно реалізувати власні соціальні потреби. Наприклад, відвідати магазин, лікарню або інший громадський заклад. Люди з інвалідністю (порушенням органів слуху, зору, опорно-рухового апарату) часто піддаються дискримінації через відсутність грамотно організованого доступу в той чи інший заклад. Обстеження будівель і споруд на доступність для маломобільних груп населення допоможе позначити, наскільки приміщення відповідає встановленим нормативам безбар’єрності.
Основні ознаки безбар’єрності
Для більшості людей з обмеженими фізичними можливостями доступ до будівлі – величезна проблема. Перешкодою можуть стати: відсутність пандусів і підйомників зовні, чи не зручні для розвороту інвалідного крісла вхідні площадки, вузькі дверні прорізи, в які не проходить крісло, пороги вище 2 см, відсутність всередині приміщення ліфтів та багато іншого.
Обстеження будівель і споруд на доступність для маломобільних груп населення виділяє основні ознаки безбар’єрного доступу будь-якій людині, незалежно від фізичних особливостей, потрапити в будівлю та вільно в ній переміщатися:
- ухил зовнішніх, внутрішніх пандусів повинен бути не більше 8% (1:12);
- ширина пандусів з одностороннім рухом – 1,2 м, двостороннім – 1,8 м;
- поручні з двох сторін пандуса повинні бути на висоті 0,7 м і 0,9 м, в закладах дошкільної освіти — 0,5 м, мати продовження по горизонталі внизу та вгорі – 0,3 м;
- вхідна площадка після підйому пандуса повинна бути глибиною не менше 1,5 м;
- застосування попереджувальної та направляючої тактильної плитки перед початком всіх перешкод ззовні та всередині приміщень на шляху МНГ;
- вхідні двері необхідно проектувати без порогів, при необхідності вони не повинні перевищувати 0,02 м;
- у двостулкових дверях одна робоча полотнина повинна мати ширину не менше 0,9 м;
- глибина тамбурів в громадських будівлях повинна бути не менше 1,8 м, а в житлових – 1,5 м, за шириною не менше 2,2 м;
- ширина руху по коридору не менше 1,5 м;
- підходи до обладнання і меблів повинні бути по ширині не менше 0,9 м, а щодо шляхів евакуації – до 1,8 м;
- внутрішні сходи повинні дублюватися пандусами або підйомниками;
- кнопки ліфтів, інформаційні таблички біля дверей функціональних приміщень при вході повинні бути оснащені тактильними знаками;
- санітарно-гігієнічні приміщення повинні бути оснащені універсальною кабіною для осіб з інвалідністю на кріслах колісних (з розмірами для поворотів, поручнями, тощо).
Ще однією ознакою доступності вважається можливість вільного одержання даних про об’єкт, послугу. Спеціаліст з необхідною кваліфікацією проводить обстеження приміщень на доступність для осіб з інвалідністю. Дана процедура дозволить порівняти отримані відомості з нормами та вимогами законодавства. В результаті замовник отримає звіт про інклюзивность будівлі та приміщення.
Як проходить експертиза?
Якщо вам потрібно обстежити приміщення для отримання висновку експерта про доступність для МГН, необхідно звернутися в компанію, яка має можливість здійснення даного виду діяльності.
Для проведення експертизи будуть потрібні наступні документи:
- право власності на об’єкт, який обстежується, якщо ж об’єкт орендований, то договір оренди;
- технічний паспорт БТІ;
- фотографії об’єкта.
На фото повинні бути відображені вхідна група (вхідна площадка зі сходами, пандус, підйомник, тамбур), коридори, входи в робочі внутрішні приміщення, санітарно-гігієнічні приміщення. Ці відомості допоможуть виявити обсяг майбутніх робіт, встановити вартість обстеження, терміни його здійснення.
Обстеження приміщення на доступність для інвалідів починається з вивчення технічної, правової документації на об’єкт, який обстежується. Ґрунтуючись на наданих схемах, розробляється план майбутніх заходів та маршрути пересування. Крім усього іншого, експерт погоджує з клієнтом зручний час виїзду на об’єкт, який обстежується.
Що входить до звіту про інклюзивність будівель та приміщень?
Складаючи дану документацію, експерт враховує такі основні моменти:
- Якою мірою обстежувана нерухомість доступна для відвідування і отримання послуг усіма групами населення.
- Наскільки приміщення, будівля безпечна для відвідувачів.
- Чи можливий безперешкодний заїзд / прохід маломобільних груп в обстежуваний об’єкт.
- Чи можливо вільне переміщення без перешкод особам з інвалідністю та інших маломобільних груп населення всередині об’єкта.
- Чи можуть МГН здійснювати трудову діяльність приміщенні, яке обстежується.
- Чи є грамотно організовані евакуаційні шляхи особам з інвалідністю та інших маломобільних груп населення.
- Чи є дані про користування обладнанням, орієнтуванні в просторі, отриманні тих чи інших послуг.
Отримання висновку експерта про доступність приміщень для інвалідів неможливо без дослідження та аналізу всієї інформації. Для цього фахівцям потрібно пройти весь маршрут переміщення людей всередині будівлі, виявити можливі бар’єри та перешкоди. Вивченню підлягають всі зони без винятку, включаючи обстеження пандуса на відповідність нормам ДБН про доступність для осіб МГН та інших додаткових пристроїв.
Складання висновку про доступність приміщення
Після того, як обстеження вхідної групи будівлі на доступність для маломобільних груп населення та вивчення приміщень на предмет безбар’єрності закінчено, експерт складає звіт.
Висновок експерта має бути вичерпним, клієнту потрібно надати корисні рекомендації щодо усунення виявлених недоліків. Головне – розуміти, що дане обстеження потрібно застосовувати не тільки до нових, недавно зведених будівель, але і до вже існуючих будівель. Найефективніше підходити до питання з грамотної точки зору, намагатися добитися максимальної адаптації, придатності експлуатації будівель і приміщень для МНГ, тим самим спрощуючи таким людям життя.
Ще один спосіб зробити будинок доступним – розумне пристосування, яке являє собою архітектурне рішення, розроблене персонально під конкретний проект під час його реконструкції або технічного переобладнання таким чином, щоб будова стало доступною для МГН. До технічних пристроїв можна віднести: пандуси, рампи, підйомники, тощо.
Головним фактором була і залишається 100% безпека абсолютно всіх пристроїв, пристосувань. Також, враховується економічна вигода проведення робіт з реконструкції, технічна можливість їх виконання.
Наша компанія має великий досвід щодо питань нерухомості. У нас працюють сертифіковані експерти, які в максимально швидкі строки проведуть обстеження об’єктів комерційного, адміністративного та житлового призначення на предмет доступності для МГН, безбар’єрності.
Ми практикуємо адекватну цінову політику та відповідальне ставлення до кожного об’єкта. Замовте у нас обстеження, звіт про інклюзивність будівлі та приміщення, щоб на власному досвіді переконатися в найвищому професіоналізмі наших експертів.