ДБН В.2.2-40:2018 «Інклюзивність будівель і споруд. Основні положення для доступності маломобільних груп населення до аптек, фінансових установ й інших об’єктів

nadezhn.partner@gmail.com
Сьогодні в суспільстві є велика кількість осіб з обмеженими можливостями, які мають таке ж право гідно жити, як й інші люди. Згідно з діючими нормами законодавства державні органи мають забезпечувати такі групи населення рівними правами, надавати їм змогу безперешкодно пересуватись, забезпечуючи власні потреби, приміром, відвідувати магазини, аптеки, державні установи тощо. Наявність таких допоміжних засобів, як пандуси чи мікроліфти, у закладах різного типу контролюється державними органами. Це важливі вимоги, котрі необхідно враховувати під час будівництва об’єктів громадського призначення.
З 1 квітня 2019 року почали діяти нові норми ДБН, в яких неодмінною вимогою є наявність пандусів і засобів для забезпечення безперешкодного пересування людей з фізичними вадами – ДБН В.2.2-40: 2018 «Інклюзивність будівель і споруд. Основні положення». Зважаючи на ці норми, слід зазначити, що всі будівлі на території України, а також головна інфраструктура в обов’язковому порядку, ще на етапі проектування, мають передбачати елементи загальної доступності.
Здійснення обстеження приміщень на доступність для маломобільних груп населення дає зрозуміти, наскільки вони прохідні для людей з фізичними вадами. Завдяки цьому можна виявити всі існуючі недоліки та усунути їх у короткий термін. У результаті підприємства та громадські заклади, де надаються різноманітні послуги, не тільки будуть у повній мірі відповідати встановленим державним стандартам, але й зможуть значно розширити аудиторію своїх потенційних клієнтів. Звіт про проведення технічного обстеження приміщень має право складати лише сертифікований експерт з практичним досвідом проведення подібних обстежень.
Такий звіт особливо важливий для наступних підприємств:
- Банків. Відповідно до постанови Правління НБУ про ліцензування в установах мають бути рівні умови для всіх клієнтів, у тому числі й з обмеженими фізичними можливостями. Результати звіту є важливими для своєчасної підготовки необхідної документації для отримання ліцензії.
- Фінансові компанії, серед яких страхові та лізингові, кредитні установи. КМУ встановив нові ліцензійні умови, щодо ведення господарської діяльності та надання послуг фінансового характеру, згідно з якими необхідно в обов’язковому порядку надати до законодавчих органів відповідні звіти про обстеження приміщень. У разі відсутності звіту контролюючі органи зобов’язані відмовити підприємству у видачі ліцензії або призупинити її дію до отримання звіту.
- Аптеки. З 30 листопада 2016р. Кабмін України виніс Постанову №929, де затверджено умови для отримання ліцензій на ведення діяльності з виготовлення та реалізації медикаментів. Власників ліцензій зобов’язали забезпечити умови, щоб маломобільні громадяни мали змогу безперешкодно відвідувати аптечні пункти. Підприємствам для проведення реконструкції надано один рік після публікації Постанови.
- Навчальні заклади – як державні, так і комерційні. У постанові про ліцензування вказуються головні вимоги відносно наявності засобів для зручного пересування людей з фізичними вадами. Навчальні заклади не мають змоги підготувати всю необхідну документацію для ведення діяльності, не можуть отримати чи подовжити ліцензію, якщо не нададуть звіт про інклюзивність споруди.
- Цей документ актуальний і для тих підприємств та установ, керівництво яких бажає переконатися в абсолютній доступності будівель для своїх відвідувачів.
ТОВ «КОМПАНІЯ «НАДІЙНИЙ ПАРТНЕР» займається оформленням звітів про наявність вільного доступу до приміщень всіх категорій громадян. Експертну документацію складають кваліфіковані фахівці, котрі є власниками державних сертифікатів.
Особливості обстеження будівель та споруд на відсутність бар’єрів
Для того, щоб провести перевірку та надати достовірні результати, слід мати достатньо інформації. Замовники надають експерту наступні документи:
- правовстановлюючу документацію;
- паспорт на споруду;
- плани всіх приміщень, котрі є у наявності;
- звіт про попередню перевірку, якщо він є.
Також необхідним є укладання договору на проведення робіт. Клієнту слід погодити з експертом дату та час, коли відбудеться перевірка. Наші фахівці прибудуть на об’єкт у найбільш зручний для замовника день та виконають фіксацію даних. Отримані результати зіставляються на предмет відповідності встановленим державним нормам і стандартам. У разі виконання усіх вимог, видається підтвердження про доступність будівлі для людей із обмеженими фізичними можливостями.
Під час перевірки враховуються такі показники:
- ширина коридорів, дверних отворів дозволяє безперешкодне пересування на візку;
- на висоті 2,1 метра від підлоги мають бути відсутні будь-які перешкоди;
- предмети декору чи меблі не мають заважати вільному пересуванню у приміщенні;
- у туалет обов’язково повинно бути максимально легко заїжджати на візку;
- важливо, щоб усі поручні в приміщенні були виготовлені з міцних матеріалів;
- обов’язкова наявність входу до будівлі з пандусом або мікроліфтом (ідеальний варіант передбачає наявність обох способів).
Обов’язково проводиться огляд всіх приміщень у споруді. При підготовці звіту виконуються заміри, тому працівник має при собі весь інструментарій. Висновок спеціаліста містить інформацію про наявність чи відсутність безперешкодного пересування, недоліки, які необхідно усунути. У звіті відображаються всі факти, котрі відіграють важливу роль при отриманні ліцензії.
Експерт також обов’язково прописує рекомендації для усунення виявлених недоліків. Так, для прикладу, тактильна плитка дає змогу людям, котрі мають певні вади зору різного ступеня, відчувати себе не тільки безпечно, але й комфортно у громадських закладах. Даного типу показник дозволяє людям з вадами зору безперешкодно і безпечно рухатися.
Спеціалісти ТОВ «КОМПАНІЯ «НАДІЙНИЙ ПАРТНЕР» проводять експертну роботу різних об’єктів – як комерційного призначення, так і адміністративних споруд, закладів соціальної сфери. Насамперед важлива наявність пандуса чи мікроліфта, тому першочергово увага звертається саме на них.
Сертифіковані експерти мають достатньо не тільки теоретичних знань, але й багатий практичний досвід роботи. У складеному спеціалістом звіті буде вказано реальний стан внутрішнього простору будівлі на предмет відповідності встановленим нормам про інклюзивність. Також експерти обов’язково нададуть професійні поради, стосовно того, як можна швидко усунути виявлені недоліки.